För att hitta nya projekt tar Cramo hjälp av Byggfaktas tjänst SMART.
– Det är ett jättebra verktyg för att hitta nya projekt och kunder, säger Jenny Harper, distriktssäljare Stockholm öst.
Jenny Harper är säljare på Cramo i region Stockholm öst. Hon jobbar mycket ute på fältet och besöker kunder och byggarbetsplatser.
– SMART hjälper mig att hålla koll på mitt närområde. Jag jobbar bland annat i Nacka, Värmdö och Värtan, områden som jag filtrerar på. Jag är inne i systemet flera gånger i veckan för att se om jag fått några ”pling” på mina bevakningar. På så sätt får jag en förvarning om kommande projekt, vad som händer nu och vad som är på gång framåt. Jag förmedlar även projekt vidare till kollegor. SMART är ett jättebra verktyg för att hitta nya projekt och kunder.
Vi jobbar med alla kunder i alla storlekar
Cramos främsta målgrupper är byggherrar och byggentreprenörer.
- I stora projekt hör beställare av sig i ett tidigt skede med förfrågan om priser till sitt anbud, men i regel kommer vi in i påbörjade projekt när entreprenören behöver komplettera med maskiner.
- Vi jobbar med alla kunder i alla storlekar… (B2B och B2C, både liten som stor kund).
Utöver att erbjuda s k Hiltilådor till ROT-projekt, dumprar till anläggningsprojekt och bodar till bostadsbyggen så är det viktigt för Cramo att erbjuda flexibilitet och tillmötesgå kundernas önskemål.
- Vi är en helhetsleverantör med en stor och modern flotta.
Elektrifiering och hållbarhet
Klimatmål, epd:er och hållbarhetsredovisningar är sådant som påverkat marknaden – och bidragit till ett utökat tjänsteutbud.
– Vi försöker ligga i framkant och har en ny tjänst som heter SmartControl där vi hjälper våra kunder att göra klimatberäkningar så att de kan hålla koll på utsläpp kopplade till våra transporter. Detta är ju något de måste redovisa. Vi erbjuder också hjälp med bygglov, tidplaner och liknande.
Elektrifieringen har fått genomslag även när det gäller anläggningsmaskiner.
– Vi håller på och byter ut maskiner till elmaskiner som bidrar till minskade utsläpp. Vi har märkt av en ökad efterfrågan både från privata och offentliga kunder. Just vår maskinflotta är vår styrka. Vi har en ny flotta där inga maskiner ska vara äldre än fem år. Det betyder att vi alltid kan leverera top klass.
Är du inte kund ännu?
Beställ en gratis demo av Byggfakta och se hur du kan spara tid, slippa onödigt arbete och få en fullständig översikt över byggprojekt i Sverige – allt på ett ställe.