Det blir Peab som bygger det nya Oceanhamnsbadet i Helsingborg, ett familje- och aktivitetsbad i anslutning till kajstråket i den nya stadsdelen Oceanhamnen. Det till den nätta summan om 825 miljoner kronor, med Helsingborg stad som beställare. Badhuset ska bli 18 500 kvadratmeter stort och hysa en 50-meters tävlingsbassäng med läktare för upp till 1 500 åskådare, en 25-meters träningsbassäng samt en multibassäng med höj- och sänkbar botten.
Uppdraget är en totalentreprenad i samverkan och föregicks av ett fas 1-avtal. Peab och kommunens organisation har tillsammans arbetat fram lösningarna inför genomförandet, och projektet går nu vidare in i byggfasen.
I samband med beskedet lyfter Peab fram samarbetet i projektet. Mani Mozaffari, regionchef på Peab, säger: ”Det här är ett stort steg för oss alla i projektet. Peab och kommunens organisation har kompletterat varandra väl och vi har lagt en stabil grund för att åstadkomma ett bra projekt och ett fint badhus.”
Bygget startar hösten 2026 och badhuset ska vara färdigställt våren 2030.
Plats: Oceanhamnen, Helsingborg
Beställare: Helsingborg stad
Entreprenör: Peab
Entreprenadform: Totalentreprenad i samverkan
Kostnad: 825 miljoner kronor
Storlek: 18 500 kvadratmeter
Byggstart: Hösten 2026
Beräknas klart: Våren 2030
Läs mer om projektet i Smart 🔗🏗️
Vill du identifiera affärsmöjligheter tidigare i projekten?💡
Upptäck hur Smart hjälper dig att agera i rätt tid.